Copywriting v roce 2024: AI, Chat GPT, nové kurzy a osobní výzvy

Copywriting v roce 2024: AI, Chat GPT, nové kurzy a osobní výzvy

Svět internetu se s nástupem umělé inteligence razantně mění. Jak moc, to ukáže až čas. O tzv. AI jsme si povídaly v březnové debatě s Aničkou Sálovou. Co ukázaly týdny, které mezitím uběhly?

Umělá inteligence: K čemu dobře slouží v tvorbě obsahu?

Přiznám se, že zatím nepatřím k fanouškům této novinky, která ale bezpochyby časem změní tvorbu obsahu. Ta doba je ale, myslím, zatím poměrně vzdálená. 

Můj názor na aktuální stav:

 • Na výstupech je většinou hodně vidět, že je tvořil například Chat GPT. Na vině může být i špatné zadání, nicméně výstupy, které se mi zatím dostávají do rukou k editaci, vyžadují ještě hodně další práce.
 • Pokud nedáte například Chatu GPT přesné zadání a zdroje a on odpověď neví, bezostyšně si ji vymyslí. Následná faktografická kontrola zabírá hodně práce a nikdy si nemůžete být jistí, která část (ne)sedí. Toto platí pro aktuální stav a zejména verzi zdarma, za pár měsíců může být situace jiná.
 • V neplacené verzi zatím nezvládá formátování a dokonce ani počítání znaků. Výstup tak není hotový už jenom po formální stránce.

K čemu naopak Chat GPT používám:

 • Radím se s ním o konkrétních otázkách, spíš pro sebe než pracovně. I tak je potřeba informace ověřit. Ptám se například: „Jak vyměnit chladicí kapalinu v autě?“ Určitě bych ale jen na základě jeho rad nešla do akce, jen zjišťuji hrubý návod. Dobrou zkušenost mám s otázkami typu „Co dělat, když přestane fungovat kurzor?“ Výsledný návod jde většinou i použít.
 • Pomoc s tvorbou struktury článku, abych na nic nezapomněla. Porovnávám ji ale s vlastní osnovou, kterou si předtím připravím.
 • Obecně brainstorming o tématech, která potřebuji hlouběji prozkoumat. První otázka může znít například: „Jaké duševní choroby podle MKN-10 známe?“ Pak už se můžete ptát hlouběji na konkrétní otázky a je to mnohem rychlejší než Google.

Tipy copywriterky Aničky Sálové

V půlce března jsme si povídaly o aktuálním využití AI s Aničkou Sálovou, která má zkušenost s více programy než já, včetně placených verzí.

Co se ve videu dozvíte?

 1. Jak se aktuálně mění přístup k tvorbě obsahu.
 2. Jakou roli v tom všem mají nové sociální sítě jako TikTok.
 3. Proč Anička hodnotí toto období jako rok editace obsahu?
 4. Roste tlak klientů na snižování cen copywritingu?
 5. Co dalšího se v její práci mění?

Bude brzy unikátní ručně psaný obsah pro VIP klientelu?

Pokud si poslechnete naši debatu, což doporučuji, uslyšíte tam i názor, že možná bude ručně = člověkem psaný obsah brzy jakýmsi benefitem pro vážené zákazníky. Osobně doufám, že se touto cestou svět internetu nevydá, protože to je to, proti čemu už léta brojíme. 

Důležitost komunikace a osobního přístupu

I já ale cítím, jak důležité je umět dobře komunikovat s reálnými lidmi. Je to jeden z benefitů, které můžu já jako autor = člověk čtenářům nabídnout. Z toho důvodu jdu teď spíš osobní cestou vzdělávání v psychologii a komunikaci s lidmi.

Kurz Základy psychologie

Před pár dny jsem dokončila 1. ročník kurzu Základy psychologie. Díky tomu už třeba vím, proč mě roky vytáčí příliš tvrdé tlačení na prodej typu „Objednej hned“.

V člověku se totiž spustí tzv. psychická reaktance, kdy reaguje na nucení něčeho opakem. Pokud vás obor psychologie zajímá, ať už z pohledu marketingu, nebo osobního, rozhodně tento kurz doporučuji.

Lektoři Kristýna Černá a Dan Bialožyt jsou naprosto úžasní a závidím každému, kdo může tuhle cestu projít od začátku. Já se zatím těším na druhý ročník.

Nový kurz FreeMe a povídání s koučkami

Koho zajímají lekce pro začínající podnikatele od našeho startupu FreeMe, ke kurzu copywritingu nově přibyl i kurz tvorby videí. Doporučuji ho všem, kdo chtějí do svého portfolia přidat i krátká nebo delší videa.

Připomínám taky možnost zdarma se přidat do FreeMe komunity a čerpat informace o začátcích podnikání nebo sledovat živá vysílání s různými odborníky. Pravidelně vysílají také koučové a koučky a to na rozvojová témata typu motivace nebo sebevědomí nejen v podnikání.

Rovnou 3 koučky loni zpovídaly i mě, a to o práci i výzvách, které aktuálně řeším já:

Jestli teď řešíte nějakou osobní, nebo pracovní výzvu, možná i vám kouč pomůže uspořádat si myšlenky. Mrkněte na nabídku koučů FreeMe a rezervujte si konzultaci zdarma. Jednoduché otázky typu „Potřebuji dovolenou?“ možná vyřešíte hned.

Držím palce, ať už zrovna pracujete na čemkoli.