Veselá copywriterka

Zuzana Veselá

zuzana@vesela-copywriterka.cz
Zuzana Veselá

Literární Fest 2015 od Naučmese.cz: 4 workshopy, které měly spád

8.2.2015, Zuzka Veselá | Blog

Patřím k těm, kteří na většině přednášek vydrží dávat pozor maximálně čtvrt hodiny. V sobotu 7. února jsme stihla zkontrolovat svůj mobil jen 5x, což svědčí o tom, že byl Literární Fest opravdu povedený.

Literární Fest je celodenní akce, kde si účastníci volí z 10 nabízených 1,5h workshopů 4 podle svého gusta. V ceně byl sympaticky zahrnut celodenní přísun dobré kávy a ještě lepšího čaje od Tomáše Rajnocha z MEETEA, trochu slabší obědová dýňová polévka a v odpoledních hodinách i víno.

vizitka Zuzana Veselá

Ale k věci…vybrala jsem si tyhle 4 workshopy:

1. Michelle Losekoot: Jak prorazit na netu (9-10.30)

Tušila jsem, že bude dobrá, ale že až takhle? Michelle by dokázala motivovat k psaní snad i moji kočku. Věděli jste, že klíčový román světové literatury Jméno růže od Umberta Eca byl 27x odmítnut různými redakcemi? Že 4. nejprodávanější kniha světa 50 odstínů šedi vznikla úplnou náhodou? E. L. James chtěla původně vydat další fantasy o upíří lásce, v redakci jí však poradili přidat trochu sexu a zasadit příběh do reálu. Na dvou klíčových slovech „pouta“ a „bič“ tak vznikl román, který naučil lidi znovu číst. Co by na to řekli London s Kafkou a jiní notoričtí pochybovači o svých literárních kvalitách?

Dozvěděli jsme se i řadu praktických tipů: že nejdéle nás vydrží bavit blogovat o každodenních tématech, co máme rádi, o čem víme víc než kámoši nebo naopak, co nás sere. Že v Čechách stačí rok vydržet blogovat dobře a někdo si toho zaručeně všimne. Že dobrý blog má od 100 000 návštěv měsíčně, knižní bestseller od 5000 výtisků …a..zkrátka na tuhle přednášku jen tak nezapomenu.

2. Dominika Šindelková: Storytelling (11-12.30)

Za nemocnou Barboru Schneiderovou zaskočila Dominika ze sdružení Storytelling o.s. A o co jde? O soubor her a dalších metod, jak vědomě zdokonalit schopnost vyprávět prostřednictvím kreativních příběhů. V 17 lidech jsme si to vyzkoušeli: Dominika začala a každý navázal jednou větou na střídačku začínající slovy naštěstí / bohužel. Vznikla tak jednoduchá dějová linka, kterou jsme postupně rozpracovali až na cca 15minutový příběh o samotářském Kořalovi s křečkem v kapse, jeho životní lásce, astroložce Chmeldě, a společné touze po štěstí a cestě do Mexika. Moc fajn!

3. Daniel Gamrot: Myšlenkové mapy pro psaní (14-15.30)

Workshop s Danem byl hlavně praktický: rozkreslili jsme si, co nás zajímá o našem oblíbeném zpěvákovi a pak po 4členných skupinkách zpracovali příběh, který mohly tyto 4 celebrity zažít na půdě Literární akademie. Vyplývá z toho i jednoduchý základ pro myšlenkovou mapu psaní. Musím vědět:

  1. Co píšu
  2. Proč to píšu – co je uspokojivým výsledkem pro mě a co pro čtenáře
  3. Kdo to bude číst
  4. Jak budu postupovat
Myšlenkové mapy

Adam Novák: Kreativní nápady snadno a rychle (16-17.30)

Adam z Mámnápad.cz nám představil základní principy kreativního myšlení: princip hry, vybočení z řady a odděleného myšlení. Náš mozek má totiž tendenci si věci zbytečně komplikovat a nebrat první a nejsnazší řešení. Čím déle něco děláme, tím těžší je být v tom originální. A jak v sobě vykřesat nějakou tu kreativitu? Metodami:

  1. Náhodného vstupu: zapíchněte prst kamkoli do slovníku nebo se podívejte na obraz před sebou. Vznikne tak kombinace problém: náhodný vstup. Například nedostatek času: rohlík. Řešení: delegovat nákup nebo si ho objednat domů.
  2. SCAMPER: zkratka pro 7 postupů, jak vymyslet konkrétní věci neotřelé pojetí. Můžeme ji: nahradit, s něčím kombinovat, upravit/zvětšit, změnit, použít jinak, odstranit/zmenšit nebo přeskládat.
  3. „False faces“: vypůjčte si na chvíli mozek někoho jiného! Jak by váš problém řešil Edison, Brandon z Beverly Hills nebo Dolly Buster?

Suma sumárum: přestože je Literární Fest určen spíše kreativcům a začínajícím psavcům, náš copytým z Hájedničky se shodl na tom, že nám dodal novou inspiraci a energii k psaní reklamních textů a ani na chvilku jsme nelitovali, že jsme strávili sobotu ve školních lavicích.

Zaujal vás článek? Sdílejte ho...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

Chcete se k příspěvku vyjádřit?