Test aplikace ContentKing
Nedávno se objevila na českém internetu tuzemská verze aplikace, která slibuje přehlednou správu, optimalizaci a monitoring obsahu webových stránek. Vyzkoušela jsem ji na 2 projektech – malém a středním. Co myslíte, proměnila mě v paní svého obsahu?

Co ContentKing slibuje a můj komentář
Podle hlavní stránky ContentKing má aplikace pomoci s/se:
- Odhalením jakéhokoli obsahového problému dříve, než na něj přijdou vyhledávače nebo čtenáři – za mě klíčová funkce aplikace. Jen bych byla opatrnější se slibem „dozvíte se o každém problému“. Služba řeší převážně technické potíže, ale už ne třeba přeoptimalizaci klíčovými slovy apod.
- Získáním přehledu nad obsahem stránek – dopředu člověk moc neví, co přesně si pod tím představit.
- Optimalizací contentu vedoucí ke zvýšení návštěvnosti a konverzí – kdo by nechtěl účinnější texty? Doufám, že tvůrci do budoucna připraví i nějaké tutoriály, jak na základě zjištěných dat obsah vylepšovat. Žádná aplikace totiž není samospásná a laik bez návodu neví, jak se zobrazenými výpisy naložit.
- Zadáváním obsahových úkolů v týmu – platí to stejné, co v minulém bodě. S daty musí pracovat někdo, kdo ví, co s nimi.
Pro testování aplikace jsem si vybrala tuto osobní vizitku jakožto příklad mini-webu a cca 1300stránkový projekt Bezhladoveni.cz, s nímž dlouhodobě spolupracuji.
Tak jdeme na to
Záložka Stránky

Po vstupu se aplikace automaticky otevře na záložce „Stránky“, kde informuje o celkovém počtu URL adres zvoleného projektu (mění se přepínačem vlevo) a umožňuje mezi nimi filtrovat, a to podle:
- Konkrétní URL
- Kondice na stupnici od 0 do 4 000 – vysvětlení bodovací škály jsem neobjevila, ale pravděpodobně vychází z hodnocení kvality všech faktorů, které ContentKing řeší.
- HTTPS – filtr ano/ne.
- Typu URL:
- Stránka – po rozkliku ukazuje u každé stránky její nadpis H1, strukturu podnadpisů, title, meta description, nastavení pro sociální sítě, příchozí a odchozí odkazy. Vpravo pak najdete problémy stránky. V testovaném případě šlo například o zastaralý měřicí kód, nezahrnutí do XML sitemap nebo chybějící meta popisky obrázků.
- Přesměrování – vyfiltruje přesměrované stránky. Ukáže i datum, takže pokud jde o omyl, odhalíte jej rychle.
- Chybí – tady si nejsem jistá, k čemu funkce je, ani u jednoho projektu se mi tu nic neukázalo.
- Serverová chyba – ukazuje problém a navrhuje řešení.
- Time out – výpisy mám prázdné, ale pravděpodobně ukazují stránky, které zobrazují hlášku „čas pro načtení vypršel“.
.
Záložka Problémy
Vypisuje odhalené nedostatky odstupňované podle toho, jak moc kondici webu brzdí. Aplikace odhaluje i počet bodů na interní škále, o které naroste hodnocení stránek, pokud problém vyřešíte. Velikou výhodou je, že záložka problému vždy obsahuje stručný a jasný popis, proč jde o potíž a co může způsobit. Hned si také můžete dotčené stránky vyfiltrovat.

Na webu Veselé copywriterky odhalil ContentKing například následující potíže:
- Nadpisy – aplikaci správně prokoukla hlavní nešvary této wordpressové šablony (přednastavený nadpis H1 pro všechny stránky, více H1 na jedné URL apod.)
- Kvalitativní analýza – upozorňuje, že nepoužívám žádnou službu (jako je Hotjar nebo Mouseflow) pro zjištění chování návštěvníků stránek.
- Twitter Cards – poukazuje na chybějící prvky způsobující, že odkazy nevypadají na Twitteru profesionálně, což může snižovat jejich dosah.
- Open Graph – to samé pro Facebook.
- Meta informace – vypisuje stránky s chybějícími titles a meta descriptions, jejich duplicitu a chybnou délku.
- Odkazy – vypisuje odkazy na přesměrované stránky a rozbité linky.
- Obrázky – zobrazuje chybějící meta popisky (alty) obrázků.
- Kanonické odkazy – obsahují seznam odkazů, které brání indexaci.
- Přístupnost pro roboty – mapuje stránky blokované meta tagem robots.
- XML Sitemap – odhaluje stránky nezahrnuté v mapě webu.
Závěr: Díky ContentKingu vládnu svému obsahu
V první chvíli mě, přiznávám, trochu zaskočila absence průvodce funkcemi, které mi ContentKing nabízí. Zkušební verze jde totiž „rovnou na věc“. Chybí mi vysvětlení, jak funguje bodovací škála kondice, co přesně znamená filtr stránek „chybí“, nebo „time-out“. Vše, co šlo, jsem si ale postupně proklikala sama – naučit se s aplikací pracovat zabralo jen asi 15 minut. Celé uživatelské prostředí hodnotím velmi pozitivně.
Tuto službu zvlášť ocení správci středních a větších projektů nad 1 000 stránek, kde už je uhlídání jednotlivých chyb bez pomocníka téměř nemožné. Odhaduji, že měsíční náklady na aplikaci ContentKing by se v případě testovaných stránek bez problému vrátily už jen odstraněním nalezených nedostatků. A kolik její používání vydělá, to už záleží na konkrétním správci webu a na tom, jak se získanými daty naloží.