Jak na rychly SEO audit

SEO audit z pohledu copy

Zjistěte, jak si vedete v SEO během pár minut

Nedávno se na mě kolegyně obrátila s otázkou, jak zjistit SEO rank svého webu a co vlastně tahle hodnota řekne. Odpověď není tak jednoduchá, jak se může zdát. Pojďme se na to v rychlosti podívat.

Co je to vlastně ten SEO ranking

Už odpověď na tuhle otázku není úplně snadná. Jestli jste mysleli, že jednoduše zjistíte, jak vás vyhledávače hodnotí – třeba na stupni 1 až 10, jste na omylu. Skoro každá stránka, která se hodnocením v SEO zabývá, přiděluje vlastní hodnotící kritéria. Navíc čísla, která uvidíte, mohou vypadat jako úplná „hausnumera“ typu „47,431“.

Kde takový SEO rank svého webu najít

Jako takový základní odrazový můstek pro kontrolu doporučuji třeba Similarweb.com. Základní náhled získáte zadarmo. Po zadání URL vám hned „vyplivne“ různé údaje o vaší stránce. Jako příklad uvádím magazín Bezhladoveni.cz, který aktuálně pro klienta spravuji.

Hned vidíte:

 • Global rank: Jak si stránka v návštěvnosti vede v porovnání se světovými weby.
 • Country rank: Jak se daří ve srovnání s ostatními českými weby.
 • Category rank: Jak si vede ve své kategorii.

Samotná čísla vypadají trochu zmatečně a zdánlivě k ničemu. Co už ale zajímavé je, je jejich porovnání v čase. Koukejte se pravidelně na tu samou hodnotící stránku – v tomto případě similarweb.com – a sledujte, jestli rostete, nebo jak se vaše hodnota vyvíjí.

Další zajímavé údaje

Když sjedete na stránce níž, vidíte spoustu dalších údajů. Zajímejte se třeba o:

 • Návštěvnost za posledních 6 měsíců.
 • Průměrnou délku návštěvy – značí, jak moc váš obsah zaujal uživatele.
 • Zdroje, odkud k vám přicházejí návštěvníci.
 • Top 5 klíčových slov, na která k vám přicházejí návštěvníci.
 • Podobné stránky té vaší, které stojí za sledování a inspiraci.

Problematika SEO má širší rozměr

Vliv tu nehraje jen to, jak kvalitní obsah tvoříte, ale i spousta dalších faktorů, jako třeba:

 • Stáří vaší domény
 • Rychlost načítání stránky
 • Celkové technické řešení

To jsou faktory, které sami málokdy ovlivníte. Technickou stránku včetně přesměrování a dalších faktorů by měl ohlídat webdeveloper. Hodnocení stáří domény a celkově indexace stránky chce trpělivost. Výsledky čekejte v řádu měsíců až let. Při pečlivé práci ale budou čím dál lepší a bez dalších nákladů na placenou reklamu.

Další SEO nástroj zdarma k vyzkoušení

Collabim

Český nástroj, kam nasázíte svá klíčová slova a pravidelně vám reportuje pozice, na kterých se na Googlu a Seznamu umisťujete. V Collabimu můžete také evidovat zpětné odkazy a má spoustu dalších funkcí, které se při kontinuální SEO správě hodí.

Doporučuji vyzkoušet zkušební verzi Collabimu zdarma a uvidíte, jestli vám bude vyhovovat. Pozice klíčových slov sledujte třeba 1× týdně a podle toho reagujte – při poklesu můžete třeba vyladit stránky nebo zaplatit PR články na dané téma. Ale o tom zase někdy příště.Chcete se na cokoli zeptat? Napište mi. Koukneme na to společně.