Nakonec docela veselý copyrok 2018

Nakonec docela veselý copyrok 2018

Nahoru a dolů. Nebo spíš dolů a pak pomalu nahoru. Tak by se dal shrnout můj rok po pracovní i osobní stránce. Nedělejte prosím ty samé – zbytečné – chyby.

Ukolébaná dosavadní spokojeností na volné noze jsem hned zkraje roku udělala 2 zásadní přešlapy:

  1. Pracovní: V rámci osvěžení jsem kývla na dvě spolupráce, kde jsem od začátku tušila problémy.
  2. Osobní: Investovala jsem příliš energie do vztahů s lidmi, kteří o ni nestáli.

Jak říká staré dobré rčení (zdroj Mindset academy):

Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Začalo to „obyčejnou“ únavou, kterou jsem přičítala nastupujícímu jaru, pak se přidaly zažívací problémy a mix roztodivných příznaků od točení hlavy přes svalovou slabost a pálení kůže až po občasné teploty.

Na co běžná medicína nestačí

Videoseriál portálu Na volné noze věnovaný copywritingu. Dan Šácha si zve do studia copywritery z různých oblastí.

Vydala jsem se tedy za praktickou lékařkou. Konstatovala, že tak dobrý krevní obraz dlouho z laboratoře nedostala a nevidí žádný větší problém. Jenže ten mezitím rostl. Vlivem nevyspání a nenajedení byla slabost čím dál větší a já už skoro nevycházela z domu.

Náhodně jsem na internetu narazila na zmínky o tom, že podobné příznaky mohou signalizovat, že „únosná míra stresu byla vyčerpána“. Říká se tomu somatizace stresu. Pěkně to v článku pro Vitalia.cz popisuje psycholog Tomáš Novák.

Po 3 měsících rušení schůzek a všech dalších aktivit jsem konečně vyhledala tu správnou pomoc – skvělý pan doktor Březina se mnou horem dolem probíral, co vedlo k tomuto stavu a co dělat pro to, abych vedla – jak on říká – „šťastný život“.

Formát videa je trochu jiný než s Jirkou Rosteckým z MladéhoPodnikatele. Dan vždy položí otázku a následně nechá 5minutový prostor pro odpověď, do které už nevstupuje. Což je na jednu stranu super, na druhou o něco těžší než „normální“ dialog.

Hodně mi pomohly i články lidí s podobnými problémy. Třeba tenhle ve Forbesu o Lukáši Strnadelovi.

Díky čtení, odpočinku, panu doktorovi, rodině a přátelům jsem postupně získala dost sil na to začít zase chodit ven, do přírody, vrátit se k milovanému tanci. Tímto děkuji nejbližším kamarádům KuboviŠárce a Katce. Bez vás by to celé trvalo mnohem déle.

Děkuji i všem klientům, kteří si – hlavně v létě – na svou práci počkali o něco déle. Děkuji i fyzioterapeutovi Vaškovi Šimkovi, který mi pomohl od bolestí zad a svým svérázným způsobem dodal ztracené sebevědomí.

Co z toho plyne

  1. Věřte své intuici. Když vám říká, že něco nebude fungovat, tak nejspíš fakt nebude. Nesnažte se to dál zjišťovat.
  2. Odmítejte, co se vám nechce. Jak říká Mark Manson v Důmyslném umění – odmítnutí dělají náš život lepším. Učte se říkat „ne“.
  3. Nic nelámejte přes koleno. Modelka Dominika Mesarošová mi jednou při rozhovoru pro časopis řekla: „Hlavní je, moc se nesnažit. Když se moc snažíš, nikdy to nebude fungovat.“ Oceňuju, jak silná to byla slova.
  4. Nepracujte jen pro jiné. Pracujte hlavně na sobě. Chcete být dobří v práci, sportu, rodinném životě, čemkoli? Na to musíte být v pohodě. Najděte si svůj vlastní způsob, jak se udržet ve fyzické i duševní kondici. Tělo vám samo řekne, co mu dělá dobře.
  5. Nebojte se říct o pomoc. Mám pocit, že mužům to jde líp – třeba Jirka Rostecký je v tom machr a dokáže díky tomu velké věci. Když to dává smysl a neváháte pomoc oplatit, hodní lidé vám rádi podají pomocnou ruku.

Člověk míní, Google mění

Aby toho nebylo málo, když mi bylo v létě nejhůř, mého největšího a nejoblíbenějšího klienta BezHladovění.cz postihla aktualizace algoritmu Medic. Celková návštěvnost klesla ze dne na den skoro o polovinu, o návštěvách z Google ani nemluvě. Dodnes nevíme, co byl hlavní problém.

Zaujali jsme sérii opatření (doplnění informací o nás, budování autority autorů, změny ve struktuře a tématech článků…) a poslední měsíc nás – jak klient říká – „Google zase začíná mít rád“. I tenhle problém nakonec hodnotím pozitivně. Z obsahu článků, vložených videí i používaných zdrojů mám teď mnohem lepší pocit. (Kdo máte chuť, porovnejte namátkový článek před updatem a po něm).

Co mě potěšilo

Abych si jen nestěžovala, stala se samozřejmě i spousta věcí, které mě potěšily a nakoply do další práce. Za všechny vybírám:

  • Žádný klient mě ani přes zdravotní problémy neopustil.
  • Finanční ztráta oproti loňsku bude „jen“ 10 % – i přes to, že teď mnohem víc času věnuju sobě.

Na co se těším v příštím roce

Jestli mě tenhle rok měl naučit jednu jedinou věc, tak je to neplánovat. Přijímat věci, jak jsou, a těšit se z toho hezkého. Už teď se těším na dvě nové spolupráce, které vypadají velmi dobře. Těším se taky na pokračování se všemi stávajícími klienty. Napadá mě pár pěkných věcí, tak snad se podaří.

Držte mi palce a já je na oplátku držím vám. Krásný celý rok 2019!

P. S. Slibuju, že ten web si už fakt předělám, aby se vám na blogu lépe četlo.