Shopexpo 2015 očima divačky i účinkující

Shopexpo 2015 očima divačky i účinkující

Čtvrtek a pátek 4.–5. června se v ostravském Gongu konal 1. ročník konference Shopexpo. H1.cz byla jejím odborným garantem, a tak jsme dostali nejen lístky, ale také cennou příležitost vystoupit. Jak to celé dopadlo?

Čtvrtek ve znamení přednášek a večerního koncertu

Přestože jsme poctivě vyrazili z Prahy už po 8. hodině ranní, začátek konference jsme nakonec nestihli. Dorazili jsme právě ve chvíli, kdy David Špinar ve velkém sále finišoval svou přednášku o atribučních modelech a výkonnostním marketingu 2.0.

Výkonnostní marketing 2.0

Tomáš „Kachnička“ Jindříšek z Dark Side: e-shopy už nejsou underground

Tuhle fajn přednášku už jsme si naštěstí vychutnali celou. Tomáš mluvil o současných trendech ve vývoji e-shopů. Člověk z marketingu se sice nedozvěděl moc nového, ale všichni jsme se dobře bavili. Příběhem o tom, jak si hotelový řetězec získal oblibu klientů díky pozornosti v podobě plastové kachničky, si Tomáš vysloužil i novou přezdívku. S tím, že by si každý (nejen e-shop), kdo chce být úspěšný, měl najít svou odlišující „kachničku“, ale nejde než souhlasit.

E-shopy dávno nejsou underground.

V 15 hodin následoval 1. coffee break, který nám naplno ukázal, jaká je síla 2000hlavého davu, který se chce občerstvit. Nakonec jsme se tak tak stačili vrátit.

Jan Podzimek: Facebook Ads už brzy i mimo prostředí sociální sítě

Pro mě asi z odborného hlediska nejpřínosnější přednáška. Zjednodušeně jsme si shrnuli, že:

 • U vyhodnocování FB Ads je třeba trpělivosti – první 2 – 3 měsíce nemá cenu řešit návratnost.
 • Jde odhadnout, pro které e-shopy má tento typ propagace cenu (například máš-li návštěvnost pod 10 000 měsíčně, nezkoušej to, pokud nemáš aspoň sexy produkt atd.).
 • 2/3 příjmů z FB tvoří mobilní reklamy, je dobré je tomu přizpůsobit.
 • Remarketing: FB nesleduje cookies ani historii prohlížeče, rozhoduje se podle vlastního FB ID.
 • Existují zajímavé nástroje, které pomáhají s cílením reklamy:
  • Custom audience – umožňuje třeba propojit databázi e-mailů s FB,
  • Web custom audience – přizpůsobení reklamy na FB podle toho, o jaké stránky se uživatel na webu zajímal.
  • Lookalike audience – pomůže vytvořit „archetyp“ zákazníka a vyhledat na FB další podobné.

Honza trefně shrnul roli sociální sítě: „Facebook pomáhá získávat lidem nové podněty a firmám nové zákazníky.“ Na závěr nastínil, že FB již brzy vystoupí s reklamou z prostředí sociální sítě s reklamní platformou FB Atlas.

Jan Podzimek o FB Ads

Pak Laurissa Wolfram-Hvass se svým skvělým akcentem hovořila o výzkumech a české publikum nezklamalo: objevilo alternativy, k čemu všemu lze využít dotazníkový formulář za speakrovými zády.

Daniel Arzt z Woox.cz: zákazník je kámoš

Na wooxusní přednášku jsem se těšila. A nezklamala. Přestože hlavní strůjce Richard WooX vede natolik „společensky rozšafný“ život, že musel být zastoupen „kormidelníkem“ Danielem, přednáška stála za to. Ukázala, jak propojovat offline a online, a jak si vytvořit se zákazníkem takový vztah, že vám bude psát flirtovací e-maily. A že se skvělými produkty a promyšlenou identitou značky už nemusíte řešit něco tak podružného jako čísla v Google Analytics.

WooX: Zákazník je kámoš

Na poslední blok pátečních přednášek už jsem se necítila dostatečně intelektuálně silná a vydala se radši na obchůzku okolí Gongu a pomoc kolegyním na stánku H1.cz. Den pak zakončila dobrá večeře, kde jídlo překvapivě zbylo i na nás, co ve frontách nestáváme. Na after party zahrály kapely Buty a Mňága a Ždorp. Radost kazil jen zákaz nošení piva do hlavního sálu.

Online bar H1.cz

Pátek: workshopů svátek

Druhý den konference se pro nás s annacopy nesl ve znamení 2 workshopů. Ráno v 10 jsme si poslechly vydařenou přednášku našeho Vojty Mikuly o Enhanced Ecommerce a pak už zamířily do učebny 5 vyzkoušet si se svou skupinou copywriting pro e-shopy na ostro.

Naše workshopy o copywritingu

Na rozdíl od odpoledního ve 13.15 se tu podařilo udržet počet účastníků na 18, a tak proběhl v příjemném duchu. Po obědě nás však čekal poměrně nepříjemný zážitek v podobě nezvládnuté organizace našeho druhého workshopu: do místnosti se nahrnulo tolik lidí, že se v ní nedalo ani dýchat, natož cokoli přednášet. Nikde navíc nebyly k dispozici seznamy registrovaných, a tak jsme nakonec vedly workshop pro cca 30 nejrychlejších zájemců. Tímto se ještě jednou omlouváme všem, na které se nedostalo. Posílám aspoň odkaz na naši prezentaci:

Prohlédněte si také mé fotoalbum k akci na Facebooku. Organizátorům tleskám za dobrý nápad, ale méně pak za organizaci workshopů. Držím palce do příštích ročníků!