Veselá copywriterka

Zuzana Veselá

zuzana@vesela-copywriterka.cz
Zuzana Veselá

Shopexpo 2015 očima divačky i účinkující

7.6.2015, Zuzka Veselá | Blog

Čtvrtek a pátek 4. – 5. června se v ostravském Gongu konal 1. ročník konference Shopexpo. H1.cz byla jejím odborným garantem, a tak jsme dostali nejen lístky, ale také cennou příležitost vystoupit. Přečtěte si, jak to celé dopadlo.

Shopexpo - Gong

Čtvrtek ve znamení přednášek a večerního koncertu

Přestože jsme poctivě vyrazili z Prahy už po 8. hodině ranní, začátek konference jsme nakonec nestihli. Dorazili jsme právě ve chvíli, kdy David Špinar ve velkém sále finišoval svou přednášku o atribučních modelech a výkonnostním marketingu 2.0.

David Špinar

Výkonnostní marketing 2.0

Tomáš „Kachnička“ Jindříšek z Dark Side: e-shopy už nejsou underground

Tuhle fajn přednášku už jsme si naštěstí vychutnali celou. Tomáš mluvil o současných trendech ve vývoji e-shopů. Člověk z marketingu se sice nedozvěděl moc nového, ale všichni jsme se dobře bavili. Příběhem o tom, jak si hotelový řetězec získal oblibu klientů díky pozornosti v podobě plastové kachničky, si Tomáš vysloužil i novou přezdívku. S tím, že by si každý (nejen e-shop), kdo chce být úspěšný, měl najít svou odlišující „kachničku“, ale nejde než souhlasit.

E-shopy

E-shopy dávno nejsou underground.

V 15 hodin následoval 1. coffee break, který nám naplno ukázal, jaká je síla 2000hlavého davu, který se chce občerstvit. Nakonec jsme se tak tak stačili vrátit.

Jan Podzimek: Facebook Ads už brzy i mimo prostředí sociální sítě

Pro mě asi z odborného hlediska nejpřínosnější přednáška. Zjednodušeně jsme si shrnuli, že:

 • U vyhodnocování FB Ads je třeba trpělivosti – první 2 – 3 měsíce nemá cenu řešit návratnost.
 • Jde odhadnout, pro které e-shopy má tento typ propagace cenu (například máš-li návštěvnost pod 10 000 měsíčně, nezkoušej to, pokud nemáš aspoň sexy produkt atd.).
 • 2/3 příjmů z FB tvoří mobilní reklamy, je dobré je tomu přizpůsobit.
 • Remarketing: FB nesleduje cookies ani historii prohlížeče, rozhoduje se podle vlastního FB ID.
 • Existují zajímavé nástroje, které pomáhají s cílením reklamy:
  • Custom audience – umožňuje třeba propojit databázi e-mailů s FB,
  • Web custom audience – přizpůsobení reklamy na FB podle toho, o jaké stránky se uživatel na webu zajímal.
  • Lookalike audience – pomůže vytvořit „archetyp“ zákazníka a vyhledat na FB další podobné.

Honza trefně shrnul roli sociální sítě: „Facebook pomáhá získávat lidem nové podněty a firmám nové zákazníky.“ Na závěr nastínil, že FB již brzy vystoupí s reklamou z prostředí sociální sítě s reklamní platformou FB Atlas.

Jan Podzimek o FB Ads

Jan Podzimek o FB Ads

Pak Laurissa Wolfram-Hvass se svým skvělým akcentem hovořila o výzkumech a české publikum nezklamalo: objevilo alternativy, k čemu všemu lze využít dotazníkový formulář za speakrovými zády.

Daniel Arzt z Woox.cz: zákazník je kámoš

Na wooxusní přednášku jsem se těšila. A nezklamala. Přestože hlavní strůjce Richard WooX vede natolik „společensky rozšafný“ život, že musel být zastoupen „kormidelníkem“ Danielem, přednáška stála za to. Ukázala, jak propojovat offline a online, a jak si vytvořit se zákazníkem takový vztah, že vám bude psát flirtovací e-maily. A že se skvělými produkty a promyšlenou identitou značky už nemusíte řešit něco tak podružného jako čísla v Google Analytics.

Woox: Zákazník je kámoš

WooX: Zákazník je kámoš

Na poslední blok pátečních přednášek už jsem se necítila dostatečně intelektuálně silná a vydala se radši na obchůzku okolí Gongu a pomoc kolegyním na stánku H1.cz. Den pak zakončila dobrá večeře, kde jídlo překvapivě zbylo i na nás, co ve frontách nestáváme. Na after party zahrály kapely Buty a Mňága a Ždorp. Radost kazil jen zákaz nošení piva do hlavního sálu.

stánek h1.cz na shopexpo

Online bar H1.cz

Pátek: workshopů svátek

Druhý den konference se pro nás s annacopy nesl ve znamení 2 workshopů. Ráno v 10 jsme si poslechly vydařenou přednášku našeho Vojty Mikuly o Enhanced Ecommerce a pak už zamířily do učebny 5 vyzkoušet si se svou skupinou copywriting pro e-shopy na ostro.

Workshopy copywritingu na shopexpo

Naše workshopy o copywritingu

Na rozdíl od odpoledního ve 13.15 se tu podařilo udržet počet účastníků na 18, a tak proběhl v příjemném duchu. Po obědě nás však čekal poměrně nepříjemný zážitek v podobě nezvládnuté organizace našeho druhého workshopu: do místnosti se nahrnulo tolik lidí, že se v ní nedalo ani dýchat, natož cokoli přednášet. Nikde navíc nebyly k dispozici seznamy registrovaných, a tak jsme nakonec vedly workshop pro cca 30 nejrychlejších zájemců. Tímto se ještě jednou omlouváme všem, na které se nedostalo. Posílám aspoň odkaz na naši prezentaci:

Prohlédněte si také mé fotoalbum k akci na Facebooku. Organizátorům tleskám za dobrý nápad, ale méně pak za organizaci workshopů. Držím palce do příštích ročníků!

Zaujal vás článek? Sdílejte ho...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on LinkedIn
Linkedin

5komentářů

 1. Pavel Ungr |

  Zuzko, zaujala mě jedna formulace z vaší prezentace. A to, že klíčová slova v nadpisech ovlivňují pozice. Tomu moc nerozumím, jak jste to myslely?

  Odpovědět
 2. Zuzka Veselá |

  Pavle, hřeje mě tvé pečlivé studium naší prezentace! Bohužel teď nevím přesně, o jakém slidu a formulaci se bavíme? Jestli jde o slide 16, položku SEO, je to spíš takový check list na co nezapomínat.Slide 11 mluví obecně o umístění klíčových slov. Celkově by to měl být level začátečník, tak mě mrzí, pokud je to nějak matoucí (ráda doplním). Díky moc za poznámku! Z.

  Odpovědět
 3. Pavel Ungr |

  Myslel jsem slide 11. Já tomu rozumím spíše tak, že klíčová slova v nadpisech jsou fajn zejména pro pochopení obsahu vyhledávačem, ale nemyslím, že to je tam nějaká kauzalita s umístěním ve vyhledávačích.

  Odpovědět

Chcete se k příspěvku vyjádřit?